« חזרה

גנזים
מרכז

בארכיון "גנזים" נשמרים כתבי היד, הטיוטות, המכתבים, הצילומים והתעודות של גדולי הספרות העברית מאמצע המאה ה-19 ועד ימינו ביניהם, י.ל. גורדון, אסתר ראב, שאול טשרניחובסקי, יוסף חיים ברנר, יגאל מוסינזון, המשוררת רחל, לאה גולדברג, אברהם שלונסקי, יהודה בורלא, נתן יונתן, יונה וולך, זלדה, דן פגיס, אבות ישורון , ורבים אחרים.

הארכיון הוקם ב-1951 על ידי הסופר אשר ברש ואגודת הסופרים במטרה לשמור את מורשתם הגדולה של היוצרים העברים בארץ ובגולה. כל תיק בארכיון פותח צוהר לעולם העשיר , לחיבוטי הנפש ולהתלבטויות שמאחורי היצירות הגדולות. נמצאים בהם כתבי יד של יצירות ספרותיות, טיוטות עם תיקונים ושרבוטים, גרסאות שונות לאותה יצירה, שיירם שנכתבו מפית ברכות היתוליות, קטטות ספרותיות, ציורים, מכתבים נרגשים, תלונות, תקוות עלבונות, כעסים, והרבה אהבות גדולות.

הכניסה לאתר מותנית בהצגת תו ירוק.

במקרה של מזג אוויר סוער, הפעילויות יתקיימו כסדרן.

פעילויות באתר

סיור בגנזים

אנו מציעים לכם לבוא ולבקר בארכיון מכון גנזים שנמצא בבית אריאלה, תוכלו לפגוש את היוצרים הגדולים של הספרות העברית דרך הארכיונים שלהם. שם, ב"כספת" של הארכיון, שמורים אבני החן הספרותיות, כתבי היד המקוריים, הטיוטות של החשובות ביצירות התעודות והתצלומים, מכתבים ותעודות. מובטחת לכם חוויה מרגשת, מפגש חד פעמי עם דפי ההיסטוריה הספרותית, מפגש קרוב, אינטימי כמעט עם חייהם ועולמם של גדולי ספרותינו.

ג' 30.11
א' 5.12
ב' 6.12
שעה
11:00
משך הפעילות
שעה ורבע
מיועד לגילאי
מבוגרים

'הארכיבאית' – יצירה מפתיעה המתרחשת במכון גנזים

פרויקט ״גנוזים״ של אנסמבל עיתים ומכון גנזים – מופע אינטימי מרתק בחלל אחר, בלתי צפוי, במעמקי הכספת של הספרות העברית, בלב המקום בו נשמרים הארכיונים האישיים של היוצרות והיוצרים הגדולים שלנו.
במופע מבוסס המכתבים, מתעורר הארכיון מול עיניכם וזוכה לחיים חדשים. נציץ לעולמם של רחל, שאול טשרניחובסקי, לאה גולדברג, אבות ישורון, יורם קניוק, י.ח. ברנר, זלדה ועוד רבים אחרים. חזיון רב קסמם וייחודי למקום.

ו' 3.12
שעה
10:30 | 12:30
משך הפעילות
שעה
מיועד לגילאי
מבוגרים